EN

SGK Geri Ödeme Desteği

SGK, raporlu hastaların Hasta bezi ve Emici külot masraflarına destek olmaktadır.

SGK Hasta Bezi ve Emici Külot Geri Ödeme Bilgilendirmesi

Geri ödeme tutarı 9 Ekim 2019 itibariyle, 120 adet yetişkin hasta bezi için aylık KDV dahil 178.42 TL, çocuk hasta bezi için aylık KDV dahil 138.77 TL olmuştur. SGK tarafından size geri ödeme yapılabilmesi için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

1. Sağlık Kurulu Raporu çıkartın: Uzman doktor tarafından verilen, mesane ve rektum kontrolü olmadığını belirten resmi sağlık kurumu onaylı bir belgedir. Bu rapor, 1 yıl boyunca geçerlidir.

2. Reçete yazdırın: Uzman doktor tarafından kaşeli ve imzalı olmalıdır. Raporu bulunan hastalar için Aile hekimleri de reçete yazmaktadır. Reçete üzerine ‘‘Hasta bezi ihtiyacı 1 aylık 120 adettir’’ şeklinde yazılmalıdır. (son mevzuata göre 2 aylık 240 adet için de reçete de alınabiliyor.) -SGK Geri Ödeme desteğinden faydalanabilmek için, reçetenizi aldıktan sonra en geç 3 gün içinde ürünleri yetkili medikal mağazalar ya da eczanelerden satın almanız gerekmektedir.

3. Medikal Mağazalardan veya Eczaneler‘den ürününüzü alın: Geri Ödeme için anlaşma imzalayan medikal mağazalar ve eczanelerden aldığınız ürünler için SGK’dan online provizyonla anında onay alındığı için, SGK ödemeyi doğrudan satış noktasına yapacaktır. Bu nedenle, siz sadece varsa aldığınız ürün ile geri ödeme tutan arasındaki farkı ödeyeceksiniz.

4. Kimlik aslını ya da fotokopisini yanınızda bulundurun: İşlemler için üzerinde hastanın T.C. kimlik numarası bulunan kimliğin fotokopisi gerekmektedir.

5. Yeni sisteme göre online provizyonla alınan ürünler için SGK’dan anında onay alındığından, SGK ödemeyi doğrudan satış noktasına yapacaktır. Bu nedenle siz sadece varsa aldığınız ürün ile geri ödeme tutarı arasındaki farkı ödeyeceksiniz.

Lorina ve Jender yetişkin hasta bezleri ve emici külotlar anlaşmalı seçkin Medikal ve Eczanelerde Hasta Bezi SGK Geri Ödeme kapsamında satılmaktadır.